Εορτασμός 25 Μαρτίου

Την Παρασκευή 24 Μαρτίου διοργανώθηκε στο σχολείο μας μία μικρή γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου. Μία ομάδα μαθητών συνομιλούσαν μέσα από κείμενα επιδιώκοντας να προσεγγίσουν τα γεγονότα όχι μόνο εκείνης της μέρας αλλά και όλα όσα συνέβησαν πριν και μετά τον ξεσηκωμό. Με τον τρόπο αυτό οι εκπαιδευόμενοι κατανόησαν καλύτερα τις συνθήκες που οδήγησαν στην απελευθέρωση και το γεγονός ότι δεν ήταν μία εύκολη διαδικασία αλλά μία διακοπτόμενη και συνεχώς επαπειλούμενη με αποτυχία προσπάθεια, όπως και πολλές άλλες που συνέβησαν στο παρελθόν. Εξερεύνησαν τις ζωές ηρώων και τα ιστορικά γεγονότα και ήρθαν σε επαφή με αλήθειες που μας απομακρύνουν από τη μυθική οπτική που έχουμε σχηματίσει για το μεγάλο αυτό γεγονός και το παρουσιάζουν στην πραγματική, την ανθρώπινη, διάστασή του. Και είναι ακριβώς αυτή η ανθρώπινη διάσταση, το γεγονός δηλαδή ότι μία χούφτα άνθρωποι τα έβαλαν με μία αυτοκρατορία, που της προσδίδει το μυθικό της μανδύα.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε εδώ.