Εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ Δράμας σε εθελοντική εργασία

Εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ Δράμας συμμετείχαν εθελοντικά στην προσπάθεια του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Δράμας να οργανώσει μαθήματα εκπαιδευτικής ρομποτικής για μαθητές του νομού Δράμας. Οι εκπαιδευόμενοι Παγωνίδης Σάββας και Πράσατζης Γιώργος βοήθησαν τον διευθυντή του ΣΔΕ Δράμας να κατασκευάσει πίστες για τα ρομπότ που θα δημιουργήσουν και θα προγραμματίσουν νεαροί μαθητές Δημοτικού και Γυμνασίου. Τα μαθήματα αυτά οργανώνονται σε εθελοντική βάση από τους εκπαιδευτές και στοχεύουν στην εφαρμογή καινοτόμων παιδαγωγικών τεχνικών που εμπίπτουν σε κοντρουκτιβιστικές, βιωματικές, αυθεντικές και συνεργατικές μορφές μάθησης. Εργαλείο για αυτήν τη μεθοδολογία είναι η ρομποτική πλατφόρμα της Lego την οποία οι μικροί μαθητές τη γνωρίζουν (όλοι έχουν παίξει με κάποιο Lego) ενώ επιπλέον η ενασχόληση με την προηγμένη τεχνολογία και ο παιγνιώδης τρόπος μάθησης λειτουργεί σαν κίνητρο για την εμπλοκή στη μαθησιακή διαδικασία. Η διεύθυνση του ΣΔΕ Δράμας και ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Δράμας θα θέλαμε δημοσίως να ευχαριστήσουμε τους δύο εκπαιδευόμενους που προσφέρθηκαν από μόνοι τους να βοηθήσουν στην κατασκευή της πίστας. Χωρίς τη συνεισφορά τους η εργασία θα ήταν επίπονη και χρονοβόρα...