Ενημέρωση για την απασχόληση και την κινητιτότητα

Μαθητές του σχολείου μας βρέθηκαν σε ενημερωτική εκδήλωση των Κέντρων Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης (Europe Direct) της περιοχής μας. Το θέμα της εκδήλωσης σχετιζόταν με τις δυνατότητες εύρεσης εργασίας και μετακίνησης που προσφέρονται σε πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Δεδομένης της ανάγκης μετακίνησης προς άλλες χώρες πολλών Ελλήνων που αναζητούν εργασία αποφασίσαμε να παραστούμε στην ενδιαφέρουσα αυτή εκδήλωση. Είχαμε επίσης την ευκαιρία να κάνουμε μία επαφή με τους υπεύθυνους του Κέντρου της Κομοτηνής, οι οποίοι μας υποσχέθηκαν ότι θα προσπαθήσουν να επισκεφτούν το σχολείο μας για να απαντήσουν σε ερωτήσεις των εκπαιδευομένων.   Ενδεικτικό φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση μπορείτε να βρείτε εδώ.