Ενημερωτική ομιλία για τη σχολή επαγγελμάτων κρέατος

Την Τρίτη 15/1/2019 προγραμματίστηκε στο σχολείο μας μία ενημερωτική ομιλία από τον κ. Δέλτσιο Θεόδωρο, κτηνίατρο και εκπαιδευτή της σχολής επαγγελμάτων κρέατος. Αφορμή για την οργάνωση αυτής της εκδήλωσης στάθηκε η ενασχόληση κάποιων εκπαιδευόμενων με την κτηνοτροφία και το ενδιαφέρον τους να εμπλουτίσουν σχετικές γνώσεις και δεξιότητες.

Όπως προέκυψε από την ομιλία, η φοίτηση στην εν λόγω σχολή μπορεί να προσφέρει μία σημαντική επαγγελματική διέξοδο στους εκπαιδευόμενους καθώς οι απόφοιτοι απορροφούνται αμέσως από την αγορά εργασίας. Η φοίτηση στη σχολή διαρκεί μόλις 3 μήνες και μέσα σε αυτούς περιλαμβάνεται και ένας μήνας πρακτικής εξάσκησης. Το ευτυχές για τους δραμινούς είναι το γεγονός ότι στην πόλη μας λειτουργεί μία από τις λίγες κρατικές σχολές επαγγελμάτων κρέατος στην Ελλάδα. Η ομιλία του κ. Δέλτσιου προσέλκυσε το ενδιαφέρον πολλών εκπαιδευομένων και τους ώθησε να ετοιμάσουν τα χαρτιά τους για εγγραφή στη σχολή μέσα στο προσεχές διάστημα. Φωτογραφίες από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε εδώ.