Επίσκεψη σε εκδήλωση βιβλίου του παραολυμπιονίκη Αντώνη Τσαπατάκη

Την Τετάρτη 22/3/2017 το σχολείο μας επισκέφτηκε το ξενοδοχείο Hydrama στη Δράμα για να παρακολουθήσει την εκδήλωση που διοργάνωσαν ο Σύλλογος ΑμεΑ Ξηροποτάμου σε συνεργασία με τον Σύλλογο Διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου Ξηροποτάμου. Ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο παραολυμπιονίκης Αντώνης Τσαπατάκης ο οποίος παρουσίασε το βιβλίο του με τίτλο «Μάθημα Ζωής». Ο κ. Τσαπατάκης αναφέρθηκε στην προσπάθειά του να αντιμετωπίσει τα νέα δεδομένα που έφερε στη ζωή του ένα ατύχημα που τον καθήλωσε σε αναπηρικό καροτσάκι. Ο τρόπος που επέλεξε να αντιδράσει δείχνει δύναμη ψυχής και διάθεση για ζωή και μας αφορά όλους. Το μήνυμα όμως του βιβλίου ήταν ιδιαίτερα συναφές και με την προσπάθεια που κάνουν οι εκπαιδευόμενοι των ΣΔΕ προκειμένου να ξαναπάρουν τον έλεγχο και την ευθύνη της ζωής τους στα χέερια τους. Φωτογραφίες από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε εδώ.