Διαθεματικές εργασίες για το σχολικό έτος 2021-22

Μετά από αρκετούς μήνες εντατικής εργασίας κάτω από την καθοδήγηση των εκπαιδευτών, έφτασε η στιγμή των παρουσιάσεων των συνθετικών εργασιών. Κάθε χρόνο το αποτέλεσμα μας ξαφνιάζει ευχάριστα επειδή εκτός των χρήσιμων πληροφοριών οι εκπαιδευόμενοι αποδεικνύονται ικανοί να παρουσιάσουν με άρτιο τρόπο το έργο τους και να μεταφέρουν στην ολομέλεια τις γνώσεις που απέκτησαν μέσα από αυτή τη διαδικασία. Όμως εκτός από τις γνώσεις, έχουν βελτιωθεί και σε έναν ακόμη τομέα, αυτόν των «soft skills» όπως ονομάζονται. Σε αυτόν περιλαμβάνονται, μεταξύ άλλων, οι δεξιότητες αναζήτησης, κριτικής αποτίμησης, αφαιρετικής ικανότητας και δημιουργικής σύνθεσης. Είμαστε πολύ περήφανοι για τους εκπαιδευόμενους και τους εκπαιδευτές μας.

Στους παρακάτω υπερσυνδέσμους μπορείτε να βρείτε τις  διαθεματικές εργασίες που εκπονήθηκαν από τους εκπαιδευόμενους του ΣΔΕ Δράμας την σχολική χρονιά 2021-21:

Φωτογραφικό υλικό από την παρουσίαση των συνθετικών εργασιών μπορείτε να δείτε εδώ.