Αγιασμός για το σχολικό έτος 2019-20

Σε έντονα συγκινησιακό κλίμα τελέστηκε την Πέμπτη 31 Οκτωβρίου ο αγιασμός για το σχολικό έτος 2019-20 στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Δράμας. Στην τελετή παρευρέθηκε, κατόπιν πρόσκλησης που του απευθύναμε, ο σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δράμας κ. Παύλος. Η παρουσία του προσέδωσε αφενός πνευματική λάμψη στην τελετή και αφετέρου ικανοποίηση στους εκπαιδευόμενους και τους εκπαιδευτές του σχολείου μας οι οποίοι ένιωσανότι τους τίμησε με την παρουσία του. Τα λόγια που μας απεύθυνε μίλησαν στην καρδιά μας και θα τα κουβαλήσουμε μαζί μας όλη την υπόλοιπη χρονιά σαν στήριγμα στο δύσκολο έργο που επιτελεί ο καθένας μας.
Μετά το πέρας του αγιασμού όλοι οι εκπαιδευόμενοι συμμετείχαν στην εορτή καλωσορίσματος που είχαν, ως είθισται, οργανώσει οι εκπαιδευόμενοι του Β κύκλου. Με τον τρόπο αυτό διατηρήθηκε η παράδοση ετών που αποβλέπει στη δημιουργία ευχάριστου κλίματος και στη σύναψη δεσμών μεταξύ των εκπαιδευομένων. Στο πλαίσιο αυτό ο εκπαιδευόμενος Μπουργκής Γιώργος απεύθυνε εκ μέρους των εκπαιδευομένων του Β κύκλου ένα καλωσόρισμα προς τους νέους συμμαθητές προκαλώντας τα χειροκροτήματα και την ευαρέσκειά τους. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με χορούς και τραγούδια.
Φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση μπορείτε να βρείτε εδώ.