Ενημέρωση για τις εγγραφές στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Δράμας

Σας ενημερώνουμε ότι ξεκίνησαν από 1η Σεπτεμβρίου 2017 οι εγγραφές στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Δράμας (ΣΔΕ Δράμας). Το Σχολείο απευθύνεται σε άτομα ηλικίας 18 ετών και άνω, που δεν έχουν και θέλουν να αποκτήσουν απολυτήριο Γυμνασίου.

Η συνολική διάρκεια φοίτησης στο σχολείο είναι δύο μόνο χρόνια. Τα μαθήματα γίνονται απογευματινές ώρες, είναι προσαρμοσμένα στις ανάγκες των μαθητών και δεν διεξάγονται εξετάσεις.

Πιο συγκεκριμένα τα μαθήματα που διδάσκονται στο ΣΔΕ είναι :

· Ελληνική Γλώσσα (3 ώρες την εβδομάδα)

· Μαθηματικά (3 ώρες την εβδομάδα)

· Αγγλικά (3 ώρες την εβδομάδα)

· Πληροφορική (3 ώρες την εβδομάδα)

· Κοινωνική Εκπαίδευση (3 ώρες την εβδομάδα)

· Περιβαλλοντική Εκπαίδευση (2 ώρες την εβδομάδα)

· Φυσικές Επιστήμες (2 ώρες την εβδομάδα)

· Πολιτισμική ? Αισθητική αγωγή (1 ώρα την εβδομάδα)

· Εργαστήρια - διαθεματικά, projects (3 ώρες την εβδομάδα)

Παρέχονται επίσης συμβουλευτικές υπηρεσίες από Σύμβουλο Σταδιοδρομίας (1 ώρα την εβδομάδα) και Σύμβουλο Ψυχολόγο (1 ώρα την εβδομάδα).

Περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αντλήσουν από την ιστοσελίδα του ΣΔΕ Δράμας (http://sde-dramas.dra.sch.gr). Μπορούν επίσης να επισκεφτούν το χώρο του σχολείου στην οδό Παπαφλέσσα 10 (κτήριο 10ου Δημ. Σχολείου Δράμας, δίπλα στον Ιερό Ναό Αγίων Αναργύρων), ή να επικοινωνήσουν με τα τηλέφωνα 25210 26880 και 25210 46833.

Οι εγγραφές πραγματοποιούνται καθημερινά, από Δευτέρα έως Παρασκευή, και ώρες 6:00-8:00 μ.μ.