Επίσκεψη στη Δημόσια Βιβλιοθήκη Δράμας

Το 2024 ξεκίνησε για το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας με μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα εκπαιδευτική δράση. Στο χώρο του Media Lab της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Δράμας (http://vivl-dramas.dra.sch.gr/, https://www.facebook.com/Bibliothikidramas/?locale=el_GR) οι εκπαιδευόμενοι είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν στο πρόγραμμα που διοργανώνεται από το γραφείο πληροφόρησης και ενημέρωσης πολιτών για την Ευρωπαϊκή Ένωση EUROPE DIRECT EMT και υλοποιείται από την κα. Στέλλα Ανδριοπούλου (εκπρόσωπο του γραφείου στη Δράμα) σε συνεργασία με τη Δημόσια Βιβλιοθήκη και τον προϊστάμενο κο. Δημήτρη Λουλόπουλο. Αφορμή στάθηκε η κοινή διαπίστωση όλων ότι στην καθημερινότητά μας συνεχώς ερχόμαστε αντιμέτωποι με τις προκλήσεις που δημιουργούνται λόγω της «εισβολής» της νέας τεχνολογίας στη ζωή μας. Καταιγισμός ειδήσεων, fake news, παραπληροφόρηση. Έτσι, η δράση «Εντοπίζουμε και αντιμετωπίζουμε την παραπληροφόρηση» μας βοήθησε να ξεκαθαρίσουμε όσα συναντούμε συστηματικά και να δώσουμε απαντήσεις σε σημαντικά ερωτήματα όπως: γιατί βλέπουμε τόσο συχνά ψεύτικες ειδήσεις, τι στόχο έχουν αυτοί που τις δημιουργούν, πώς μπορούμε να τις εντοπίζουμε και τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να μη γινόμαστε «θύματα» των fake news.

Οι περισσότεροι εκπαιδευόμενοι συμμετείχαν ενεργά στη δράση και μπόρεσαν να κατανοήσουν τις αιτίες της παραπληροφόρησης αλλά και να αποκτήσουν τα κατάλληλα εργαλεία, ώστε τόσο να την αντιμετωπίζουν οι ίδιοι όσο και να συμβάλουν στον περιορισμό της. Εκτός όμως από την παραπάνω δράση εξίσου σημαντική ήταν και η «ξενάγηση» στη βιβλιοθήκη από τον κ. Δημήτρη Λουλόπουλο, την οποία οι εκπαιδευόμενοι παρακολούθησαν με το ίδιο ενδιαφέρον. Ένα σύντομο αλλά ιδιαίτερα κατατοπιστικό video μας «οδήγησε» σε όλους τους χώρους της βιβλιοθήκης, στο υλικό της και στις δράσεις της. Στο τέλος, οι εκπαιδευόμενοι είχαν τη δυνατότητα να περιηγηθούν στο χώρο της βιβλιοθήκης και να δουν από κοντά όσα τους προκάλεσαν το ενδιαφέρον. Η εκπαιδευτική δράση ολοκληρώθηκε σε δύο μέρες, Πέμπτη 11 και Πέμπτη 18 Ιανουαρίου, για πρακτικούς λόγους. Και οι δύο συναντήσεις ήταν ξεχωριστές και πολύτιμες, πραγματικά δώρα για τους εκπαιδευόμενους του σχολείου και για αυτό ευχαριστούμε ιδιαίτερα τόσο τον κύριο Λουλόπουλο όσο και την κυρία Ανδριοπούλου. Ολοκληρώνοντας τις επισκέψεις βρήκαμε και λίγο χρόνο να συσφίξουμε τις σχέσεις μας σε ένα μεζεδοπωλείο.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη μπορείτε να δείτε εδώ.