Ομιλία για τα αρωματικά και θεραπευτικά φυτά

Μία ακόμη ομιλία με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολούθησαν οι εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ Δράμας την Τετάρτη 10/4/19. Προσκεκλημένος μας αυτή τη φορά ήταν ένα διακεκριμένο μέλος της κοινότητας των γεωργών της Δράμας και όχι μόνο.

Ο κ. Γκόντιας Χρήστος δέχτηκε αρχικά με μεγάλη του χαρά να μας ενημερώσει για θέματα που άπτονται της καλλιέργειας θεραπευτικών και αρωματικών φυτών. Οι γνώσεις του όμως και η διάθεση των εκπαιδευομένων να τις εκμεταλλευτούν περιέφερε την κουβέντα σε πολλά σχετικά μονοπάτια. Με τον τρόπο αυτό ενημερωθήκαμε για τις ενέργειες στις οποίες πρέπει να προβεί ένας πολίτης προκειμένου να αποκτήσει τον τίτλο του αγρότη και τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει ώστε να αποκτήσει μία βιώσιμη επιχείρηση.
Φυσικά ο κ. Γκόντιας δεν παρέλειψε να αναφερθεί στις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι αγρότες και στις ενέργειες που, κατά τη γνώμη του, θα μπορούσαν να βοηθήσουν τον αγροτικό κόσμο να εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο τρόπο τα πλεονεκτήματα της ελληνικής φύσης. Ολοκληρώνοντας την ομιλία του μας παρουσίασε τις σύγχρονες τάσεις και τις ευκαιρίες που παρουσιάζονται από νέα είδη καλλιέργειας.
Είναι σίγουρο ότι οι εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ που ασχολούνται με τη γεωργία απέκτησαν έναν πλούτο γνώσεων σε μικρό χρονικό διάστημα λόγω της τεράστιας εμπειρίας του ομιλητή. Από την άλλη πλευρά, ακόμη και εκείνοι που δεν ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με τη γεωργία ήρθαν σε επαφή με πλήθος πληροφοριών για τον πρωτογενή τομέα της οικονομίας και τις αγκυλώσεις που εμποδίζουν την ανάπτυξή του. Τέλος, οι πληροφορίες αυτές αναμένεται να ενσωματωθούν από τους εκπαιδευόμενους στην εργασία που ετοιμάζουν στο πλαίσιο του Project με θέμα τα αρωματικά και θεραπευτικά φυτά.

Φωτογραφίες από την ομιλία μπορείτε να δείτε εδώ.