Επίσκεψη στην Ονειρούπολη

Την Τετάρτη 19/12/18 μία ομάδα εκπαιδευομένων του ΣΔΕ Δράμας επισκέφτηκε την Ονειρούπολη Δράμας. Κατά τη διάρκεια της περιπλάνησης συνάντησαν το Δήμαρχο Δράμας, συνομίλησαν μαζί του και τον προσκάλεσαν να επισκεφτεί το σχολείο μας. Η πρόταση έγινε προφορικά αποδεκτή και μένει η οριστικοποίηση της ημέρας και ώρας μετά από επίσημο αίτημα που θα αποστείλουμε μετά τις γιορτές. Κάτι που αξίζει να επισημάνουμε είναι η ευκαιρία που παρείχε η έξοδος από τα όρια του σχολείου για νέες γνωριμίες και κοινωνικές επαφές. Επιπλέον, η αναμενόμενη επίσκεψη του δημάρχου θα αποτελέσει αφορμή για την έναρξη μιας συζήτησης με κεντρικό θέμα την ουσία της πολιτικής, δηλαδή των υποχρεώσεων και των δικαιωμάτων των πολιτών, στο πλαίσιο μιας σύγχρονης κοινωνίας.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε εδώ.