Επίσκεψη σε έκθεση του κέντρου νεότητας Γ. Παρασίδης

Τη Δευτέρα 17/12/2018 το ΣΔΕ Δράμας επισκέφτηκε για μία ακόμα φορά το κέντρο νεότητας Γ. Παρασίδης. Η έκθεση φιλοξενούσε αυτή τη φορά έργα ζωγραφικής μαθητών του κέντρου όπως επίσης και αντικείμενα από τις προσωπικές συλλογές των κ. Ταχυρίδη και κ. Τσιμπουκέλη (πόρπες και αυγά). Για μία ακόμη φορά είχαμε την ευκαιρία να γίνουμε αποδέκτες της φιλοξενίας του κέντρου και να αξιολογήσουμε το αποτέλεσμα της προσπάθειας των μαθητών του. Η συνεχής τριβή με την τέχνη, σε όλες της τις μορφές, βοηθάει τους εκπαιδευόμενους να ανακαλύψουν διαφορετικά μονοπάτια έκφρασης. Είναι αδύνατο να γνωρίζει κανείς αν η εμπειρία αυτή θα πυροδοτήσει κάποια στιγμή τη θέληση ενασχόλησης με κάποια παρόμοια δραστηριότητα, αλλά είναι σίγουρο ότι γεννά συναισθήματα και αφορμές για συζήτηση.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε εδώ.