Παρακολούθηση εργασιών του 3ου Περιφερειακού Καρδιολογικού Συνεδρίου

Την Παρασκευή 7/12/18 οι εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ Δράμας παρακολουθήσαν τις εργασίες του 3ου Περιφερειακού Καρδιολογικού Συνεδρίου που διοργάνωσε στην πόλη μας η Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία. Τα θέματα υγείας είναι λογικό να απασχολούν τους εκπαιδευόμενους του σχολείου μας καθώς πολλοί από αυτούς βρίσκονται σε μία ηλικία που επιβάλει την επαγρύπνηση και την εστίαση στην πρόληψη προκειμένου να αποφύγουν δυσάρεστες καταστάσεις. Τα καρδιαγγειακά επεισόδια ευθύνονται για τους περισσότερους θανάτους στον κόσμο και για το λόγο αυτό θεωρήσαμε σημαντικό να ενημερωθούμε σχετικά με τους παράγοντες κινδύνου.

Η εναρκτήρια συνεδρία, η οποία απευθυνόταν στο ευρύ κοινό και την οποία παρακολουθήσαμε, είχε θέμα την «Πρόληψη και αντιμετώπιση των καρδιαγγειακών παθήσεων». Πιο συγκεκριμένα οι ομιλίες που παρουσιάστηκαν ήταν:

• Πρόληψη Αγγειακού Εγκεφαλικού Επεισοδίου – Κ. Τσιούφης
  • Πρόληψη Καρδιαγγειακού Κινδύνου- Ι. Γουδέβενος
  • Αντιμετώπιση Οξέως Εμφράγματος Μυοκαρδίου: Από την αναγνώριση και τα συμπτώματα έως τη θεραπεία – Ι. Κανακάκης
  • Κάπνισμα και Καρδιαγγειακή Υγεία – Χ. Καΐρης

Όλες οι ομιλίες ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες ενώ με τε το πέρας τους δόθηκε η δυνατότητα στους παρευρισκόμενους να απευθύνουν ερωτήματα προς τους διακεκριμένους ομιλητές για να αποσαφηνίσουν τυχόν απορίες. Φωτογραφίες από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε εδώ.